Skip to content
×
PRO Members Get
Full Access
Get off the sidelines and take action in real estate investing with BiggerPockets Pro. Our comprehensive suite of tools and resources minimize mistakes, support informed decisions, and propel you to success.
Advanced networking features
Market and Deal Finder tools
Property analysis calculators
Landlord Command Center
ANNUAL Save 16%
$32.50 /mo
$390 billed annualy
MONTHLY
$39 /mo
billed monthly
7 day free trial. Cancel anytime.
Level up your investing with Pro
Explore exclusive tools and resources to start, grow, or optimize your portfolio.
10+ investment analysis calculators
$1,000+/yr savings on landlord software
Lawyer-reviewed lease forms (annual only)
Unlimited access to the Forums

Let's keep in touch

Subscribe to our newsletter for timely insights and actionable tips on your real estate journey.

By signing up, you indicate that you agree to the BiggerPockets Terms & Conditions
Followed Discussions Followed Categories Followed People Followed Locations
Real Estate Deal Analysis & Advice
All Forum Categories
Followed Discussions
Followed Categories
Followed People
Followed Locations
Market News & Data
General Info
Real Estate Strategies
Landlording & Rental Properties
Real Estate Professionals
Financial, Tax, & Legal
Real Estate Classifieds
Reviews & Feedback

Updated over 8 years ago on . Most recent reply

User Stats

20
Posts
3
Votes
Rick Roberson
  • Abingdon, Va
3
Votes |
20
Posts

Please check my math and thinking

Rick Roberson
  • Abingdon, Va
Posted

Hi, Got a chance to buy a quad and wanted to see if you guys agreed with my math and thought process.

1 unit 2/1 rent $525

2 unit 1/1 upstairs rent $410

1 unit 1/1 downstairs rent $425.

Owner pays garbage & water/sewer. Seller said utilities run $150 per month but I can't believe that includes the garbage.

Taxes $1115 per year

The place was just completely renovated. All new electric, plumbing, roof, hvac. If I run

maintenance = $60

Insurance = $50

Landscaping = $50

Property Management = $175

Cap Expense = ???$50 (My thought is I am 50 years old. With everything new I'm not sure I really care about cap expense. Thoughts?

I'm not coming up with enough cash flow unless I leave out cap expense or plan on managing the place myself.

I can get it for $133k.

Thoughts??

Loading replies...