
13 February 2025 | 8 replies
I thought a great value add would be to add a fence to buy units (with a divider).I'm trying to decide what the best kind of fence would be: pine vs powder coated chain link?

14 February 2025 | 15 replies
As a savings of a few thousand dollars on furniture, could determine if your occupancy rate is 65% versus 70%...If the revenue is $50,000/yr that's $2,500 in one year (which could be the breakeven for that specific line-item expense).To determine you total breakeven point occupancy rate, and not just related to the furniture, take your operating expenses plus your debt service and divide it by your effective gross income.

10 February 2025 | 8 replies
- Dividing by 3 units (you have to live in one for first 12 months) leads to $1867/unit/monthly rent.- Dividing by 4 units leads to $1400/unit/monthly rent.What are you factoring in your ROI & cashflow calculations for maintenance?

14 February 2025 | 25 replies
See if you can get a historical expenditure for this utility and take that yearly cost and divide it by the total SF of all units to get a per SF cost of gas for the building, then multiply by the SF of each unit for a monthly cost for each of the 4 units, themselves.

13 February 2025 | 12 replies
I’ve even priced several models from different manufactures and found what I think would be the perfect piece of land to where if I could get the funding my bigger plan was to divide about half the acreage into 8 or 9 parcels which would be enough to pay back the investors/loan and then take the other half of the acreage and place tiny homes around each on their own couple acres.

23 February 2025 | 80 replies
United we stand divided we fall.

12 February 2025 | 29 replies
As it reads, a pro-rata share is "equal to the Purchase Price of Participation divided by the Outstanding Principal Balance of the Note."

8 February 2025 | 7 replies
If I divide this bill by four units, each tenant would pay $46.03.

7 February 2025 | 2 replies
I am very unsure of what to do, as people are so divided saying yes, you should get one and no, you don't need one.Thank you!

8 February 2025 | 22 replies
If I divide this bill by four units, each tenant would pay $46.03.