Skip to content
×
Pro Members Get
Full Access!
Get off the sidelines and take action in real estate investing with BiggerPockets Pro. Our comprehensive suite of tools and resources minimize mistakes, support informed decisions, and propel you to success.
Advanced networking features
Market and Deal Finder tools
Property analysis calculators
Landlord Command Center
ANNUAL Save 16%
$32.50 /mo
$390 billed annualy
MONTHLY
$39 /mo
billed monthly
7 day free trial. Cancel anytime

Let's keep in touch

Subscribe to our newsletter for timely insights and actionable tips on your real estate journey.

By signing up, you indicate that you agree to the BiggerPockets Terms & Conditions
Tax, SDIRAs & Cost Segregation
All Forum Categories
Followed Discussions
Followed Categories
Followed People
Followed Locations
Market News & Data
General Info
Real Estate Strategies
Landlording & Rental Properties
Real Estate Professionals
Financial, Tax, & Legal
Real Estate Classifieds
Reviews & Feedback

Updated almost 8 years ago on . Most recent reply presented by

User Stats

1,358
Posts
1,323
Votes
Levi T.
  • Rental Property Investor
  • Tucson AZ / Nice FR
1,323
Votes |
1,358
Posts

Add on services for more profit?

Levi T.
  • Rental Property Investor
  • Tucson AZ / Nice FR
Posted

Continuing from my other thread, I'd thought I would toss out some other things we are doing to innovate in the industry, and see what you are doing, if anything?

We use economy of scale to generate additional income for some of our portfolios. For example add on services like the following:

We offer to cut tenants grass for $30 a month, or they can cut it themselves. Our landscaping vendors cut the TH grass for $15 per month.

Tenant clogs and pest services is the cost of the tenant, after all they clog the sinks, toilets and live in such a way to produce roaches. If they call, we sort it out at their expense, however we offer a monthly $20 program that we pay for any clogs or pest services vs billing it to the tenant. End of the day we figure it cost us $4.38 per unit per month for this cost over a year, that's a sweet $15.57 profit per unit per month on something we are already paying and rebilling.

Thoughts, or things your doing to innovate?

Loading replies...