Real Estate Deal Analysis & Advice
Market News & Data
General Info
Real Estate Strategies

Landlording & Rental Properties
Real Estate Professionals
Financial, Tax, & Legal



Real Estate Classifieds
Reviews & Feedback
Updated over 8 years ago on . Most recent reply

Is student housing worth it? I think so!!
K pasa multi family investors!
So after diligently searching the Myrtle Beach SC area for a decent deal I finally came across one in the most unlikely of places....
I analyzed and visited 12 properties before finally circling back to a listing my agent had compiled and put at the very bottom of my multi-family housing search.
This small community about 20 or so duplex's are strictly student housing. And when I went to Coastal Carolina University, they were party central. I mean, it was like spring break in Cancun every Tuesday, Thursday, Friday, and Saturday. WILD!
Why did I choose it? I was riding around one morning after finishing up completing a wholesale on a SFH when I decided to cruise through the area. I came upon a kid sitting on the patio out front and asked him what he paid for the place each month? His replied "bout $500 bucks dude"
Me, "really? For the whole side?"
College dude, "naaa man, I wish, thats what I pay for my room"
Me (to myself) "holy smokes!"
College dude, "Yaa its sweet bro, its a steal compared to what my other buddies are paying for crappy rooms in Campus Walk (a huge student housing complex).
After hearing this, I had to take a closer look!
So here are the numbers for both sides per year:
Purchase price: $230K
GSR: $35,640
Repairs and Maintenance: $2915
Utilities: $3265
Taxes: $2220
Insurance: $2500
MGMT Fees (although I am tackling this myself): $2851
Replacement Reserve: $1000 (for replacement of appliances
NOI: $19,463
Expected Monthly Cash Flow: $450
Of course I wish I would have gotten it for less, but with an average vacancy rate in this small community running around 4% or lower for the past decade, and with comps' based on the same product selling for $256k, $249k, & $272k, I thought it was a good buy.
Please guys let me know what you think! All comments are welcome! Here to learn.
Most Popular Reply

All Good Pointers noted previously. Look at the lease terms. Are they doing one year leases or are they per the school year. Do yourself a favor and do a rent comp survey of the area. Can rents be raised etc. By renting out each room per unit as a joint tenancy you will realize a higher rent overall per unit. If leases are on the schools terms you will end up with the units vacant 3 months out of the year and then you are starting over looking for new tenants. Try to go for at least a year lease. Upon renewal, opt to take an annual rental amount in the shorter term. For example: if the rent is $500. for 12 months that would be $6,000. divide that over 9 months which is $667.
I have done where we rented the property for a 12 month lease and they paid a higher amount for 9 months and then a lower amount for the 3 months they went back home and the unit stayed as is "primarily storage where they didn't have to move out" that saved on turnover.
You may experience a higher turnover and make sure you secure a higher security deposit for damages.
I just learned of a new website that is cloud based that allows you to manage up to 75 units free. I haven't had a chance to check it out just yet. It is www.auth.tenantcloud.com/signup/
It is a tenant cloud based system that lets you manage up to 75 units for free. You can accept & manage rental applications, store accounting, collect and track rents, manage maintenance requests with tenants, manage websites and a bit more
If you have any questions please feel free to contact me at 415-640-7905.